Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Devlet Konservatuarı

"13. Uluslararası Üniversite Koro ve Orkestraları Festivali 'ne Katılım"

Konservatuarımız Öğr. Gör. Barış KARABULUT'un keman sanatçısı olarak yer aldığı etkinlik.

       

      Devlet Konservatuarı  Öğretim Elemanı  Öğr.Gör.Barış KARABULUT;  Polonya’nın Poznan kentinde  16-20 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen 13. Uluslararası Üniversite Koro ve Orkestraları Festivali’ne katıldı. Öğretim Elemanımızın keman sanatçısı olarak yer aldığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde, Doç. Dr. Zeki NACAKCI yönetiminde kurulan “Halk Ezgileri Oda Orkestrası”;   Polonya’nın farklı şehirlerinde çeşitli etkinliklerde bulundu.

Topluluk ilk etkinliklerini; 16.05.2017 Polonya / Kalisz, “IV Kaliski Festiwal Chóralny” festivalinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A.Serkan ECE yönetiminde Oda Müziği Konseri ile gerçekleştirdi. Daha sonra etkinlikler Doç. Dr. Zeki NACAKCI yönetiminde Türk Halk Müziği Konseri ve Prof. Dr. H. Seval KÖSE’nin sunmuş olduğu konferans ile devam etti.

17.05.2017 tarihinde Orkestra üyeleri, “Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Poznaniu” okulunu ziyaret ederek ülkemiz müziğinin farklı türlerini içeren anlatı ve uygulamalı bir konser verdi.

“Halk Ezgileri Oda Orkestrası” daha sonra 18.05.2017 Poznan“13th International Festival of University Choirs and Orchestras Universitas Cantat 2017” kapsamında dünyaca ünlü “Wieniawski” Keman Yarışmasının yapıldığı Poznań Adam Mickiewicz Üniversitesi UAM konser salonunda, diğer tüm konserlerinden farklı bir repertuarla Türk müziği ve çalgılarını öne çıkaran bir konser gerçekleştirdi. Orkestra, konser sonunda yoğun alkışlar sonucunda beğeni alan eserleri tekrar seslendiren tek müzik topluluğu oldu.

Orkestra son olarak, 20.05.2017’de festivale katılım sağlayan tüm toplulukların katılımıyla oluşan yaklaşık 300 kişilik koro ve Big Band of I.J. Paderewski Music Academy orkestrası ile canlı yayınlanan Final kapanış konserini gerçekleştirdi